Haber

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson’ın bütçe tasarısı Demokratların oylarına bağlı

YENİ ABD Temsilciler Meclisi Lideri Mike Johnson’ın, hükümetin kısmi kapanmasını önlemek amacıyla hazırladığı ve bugün oylanması beklenen bütçe tasarısını geçirebilmesi için Demokratların oylarının desteğini alması gerekecek.

Bazı Cumhuriyetçi Temsilciler, Johnson’ın yaklaşmakta olan kısmi hükümetin kapatılmasını önlemek için önerdiği ve bugün oylanacak olan iki aşamalı bütçe planına karşı çıkarken, tüm gözler Demokrat Temsilciler’e çevrildi.

Mike Johnson’ın hafta sonu görüştüğü Temsilciler Meclisi Özgürlük Kümesi bu sabah yaptığı açıklamada, bütçe tasarısına gerekli kesintileri içermediği için karşı olduklarını açıkladı.

Öte yandan Cumhuriyetçi gruptan yapılan yazılı açıklamada, “herhangi bir harcama kesintisi veya sınır güvenliği içermediği için” plana destek vermeyecekleri belirtildi.

Bu gelişme, Cumhuriyetçi Özgürlük Kümesi’nin yaklaşık 40 destekçisini tasarıya hayır oyu vermeye ikna etme olasılığını artırdı.

Demokrat Temsilcilerden açıklama yok

Temsilciler Meclisi Lideri Johnson’ın Cumhuriyetçi kanattan tam destek alamadığı bütçe tasarısına ilişkin Demokratlar henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Demokrat liderler paylaştıkları bir mektupta planı “dikkatlice değerlendirdiklerini” belirtmekle yetindiler.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Azınlık Lideri Mitch McConnell, dün Johnson’ın önerisine benzer sözlerle destek verdiler.

Mali planını geçirmek için Temsilciler Meclisi’nin üçte ikisinin desteğini alması gereken Johnson’ın, Cumhuriyetçi Özgürlük Grubu’nun mevcut beyanı ışığında düzinelerce Demokrat’ı ikna etmesi gerekecek.

Temsilciler Meclisi’nde 17 Kasım’a kadar tasarı üzerinde anlaşmaya varılamaması durumunda ABD hükümeti kısmi kapanma riskiyle karşı karşıya kalacak.

Hükümet finansmanının bir kısmının 19 Ocak 2024’te, geri kalanının ise 2 Şubat’ta tükeneceğini öngören tasarı, kabul edilmesi halinde Senato ve Kongre’ye 2024 mali yılı finansmanı konusunda müzakere yapma süresi verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu