Ekonomi

Apple ve Amazon ikinci çeyrek bilançolarını açıkladı

Apple, Nisan-Haziran dönemine ait bilançosunu açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, üçüncü çeyrek olarak kabul edilen ve 1 Temmuz’da sona eren üç aylık bilançoda Apple’ın geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 azalarak 81,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şirket geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 83 milyar dolar gelir elde etmişti.

Kaydedilen düşüşe rağmen piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen gelirinin bu dönemde 81,7 milyar dolar olması bekleniyordu.

Geçen yılın aynı döneminde 19.4 milyar dolar olan Apple’ın net karı yüzde 2.5 artışla 19.9 milyar dolara yükseldi. Şirketin hisse başına kazancı bu dönemde 1,20 dolardan 1,26 dolara yükseldi.

Apple rekor hizmet geliri elde ediyor

Nisan-Haziran döneminde iPhone satış fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak 39.7 milyar dolara geriledi.

Aynı dönemde iPad satışları yüzde 20 düşüşle 5,8 milyar dolara, Mac satışları ise yüzde 7 düşüşle 6,8 milyar dolara geriledi.

Apple CEO’su Tim Cook, bilanço döneminde 1 milyardan fazla ücretli abonelik sayesinde hizmet gelirlerinde tüm zamanların rekorunu kırdıklarını açıkladı.

Cook, güçlü iPhone satışları sayesinde gelişen pazarlarda her zaman güçlendiklerini söyledi.

Amazon geliri arttı

ABD’li e-ticaret devi Amazon da Nisan-Haziran dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna göre Amazon’un bu yılın ikinci çeyreğindeki geliri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 11 artarak 134,4 milyar dolara ulaştı. Şirketin net satışları 2022’nin ikinci çeyreğinde 121,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Amazon’un net karı da ikinci çeyrekte 6,7 milyar dolardı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 2 milyar dolar zarar açıklamıştı.

E-ticaret devinin bu yılın ikinci çeyreğinde hisse başına net karı 65 sent olarak hesaplandı. Şirket, geçen yılın aynı döneminde hisse başına 20 kuruş israf etmişti.

sivaslihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu