Haber

Baerbock: İsveç ve Finlandiya Temmuz’a kadar üye olmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Finlandiya’yı takip ettiği İsveç’te iki ülkenin NATO üyeliği konusunda vakit kaybetmemelerini istedi.

Baerbock, geçtiğimiz Haziran ayında Madrid’de Türkiye ile İsveç ve Finlandiya arasında gerçekleştirilen NATO zirvesinde imzalanan üçlü anlaşmaya değinerek, bu anlaşmada “açık kriterlerin” belirlendiğini, İsveç ve Finlandiya’nın söz konusu kriterleri yerine getirdiğini söyledi.

Temmuz ayında yapılacak bir sonraki NATO zirvesinden önce her iki ülkeyi de İttifak’a katılmaya davet eden Baerbock, bunun bir bütün olarak NATO için önemli olduğunu vurguladı. Baerbock, “Bu doğrultuda beklentimiz, Türkiye ve Macaristan dahil tüm NATO ülkelerinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylaması ve daha fazla gecikmeye izin vermemesidir.” dedi.

“Taahhütler yerine getirilmeli”

İsveçli mevkidaşı Tobias Billström ile görüşen Almanya Dışişleri Bakanı, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya “el ele” katılabilmeleri için Madrid’de verilen taahhütlerin yerine getirilmesini talep etti.

İsveç’in üçlü anlaşmayı hayata geçirmek için “ilk günden itibaren geniş kapsamlı tedbirler” aldığını belirten Baerbock, bunun Türkiye’nin endişelerini gidermesi açısından “doğru ve değerli” olduğunun altını çizdi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasıyla herkesin güvenliğinin güçleneceğini belirten Baerbock, İsveç’e yaptığı açıklamada, “Sizin güvenliğiniz bizim güvenliğimizdir” dedi. Baerbock, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra İsveçlilerin NATO’ya katılma isteğinin “anlaşılabilir olduğu kadar doğal” olduğunu da söyleyerek İsveçli meslektaşına “tam destek” mesajı verdi.

Stoltenberg’den ‘Ayrı ayrı katılabilirler’ mesajı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise bugün Brüksel’de düzenlenen NATO savunma bakanları toplantısında bir açıklama yaparak İsveç ve Finlandiya’nın ayrı ayrı NATO üyeliğinin gündeme gelebileceğini belirtti. Stoltenberg, “En önemli soru, Finlandiya ve İsveç’in üyeliklerinin aynı anda onaylanıp onaylanmadığı değil.” İyimser olduğunu belirten Stoltenberg, “Çok çaba harcıyoruz” dedi.


NATO Genel Sekreteri StoltenbergFotoğraf: Johanna Geron/REUTERS

İsveç’in başkenti Stockholm’de Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının ardından görüşmeleri askıya alan Türk hükümeti, Finlandiya’ya olumlu açıklamalarda bulunarak, İsveç’in mevcut koşullarda üyeliğine desteğin söz konusu olmayacağını duyurdu.

30 NATO üyesi ülkeden sadece Türkiye ve Macaristan iki ülkenin üyelik başvurularını onaylamadı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılabilmeleri için üyeliklerinin tüm NATO ülkelerinin parlamentoları tarafından onaylanması gerekiyor.

AFP/BO, Birleşik Krallık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu