Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Seçim Bildirgesini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin “Türkiye Yüzyılında Gerçek Belediyecilik” adı altında hazırladığı Seçim Bildirgesini Tanıtma Toplantısına katıldı.

AK PARTİ KONGRE BİNASI AÇILDI

AK Parti Kongre Merkezi önünde partililere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Partimize yakışır bir yapıya kavuştuk. Buranın partimizin mimari anlayışını yansıtan bir eser olmasını istedik. Kongre binamızın bulunduğu ortamdaki uyum. Binamız her anlamda engelleyici olacak şekilde tasarlandı. Artık siyaset akademisi gibi eğitimler veriliyor.” “Toplumumuzun farklı kesimleriyle toplantılarımızı burada yapabileceğiz. Burada yapacağımız faaliyetlerle kongre merkezinin hakkını vermeye çalışacağız. Burada daha çok kardeşlerimize sahip çıkacağız. Daha da güçleneceğiz. Birlik ve beraberlik ruhu var” dedi.

AK PARTİ SEÇİM BİLDİRGESİ YAYINLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda Seçim Bildirisini açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“Sözlerimin bu çatı altında farklı bir geleceğe, farklı bir doğuşa vesile olmasını diliyorum. Toplantılarımızı gerçekleştirdiğimiz AK Parti Genel Merkezimizin yeni konferans salonunun hayırlı olmasını dileyerek başlıyorum.

Bugün AK Partimizin 31 Mart 2024 Yerel Yönetimler Seçim Bildirgesini milletimizin takdirine sunmak için burada toplanmış bulunuyoruz. Her seçim, hükümetlerin hesap vereceği kritik bir eşiktir. Her seçim yeni bir dönemin ve sürecin başlangıç ​​noktasıdır. Demokrasiyle yönetilen ülkelerde seçimler iktidarın meşruiyet kaynağıdır. Bir ülke, hükümet veya şehir düzeyinde kendini yönetecek ekipleri belirleyemiyorsa demokrasi olamaz.

Demokrasiyle bağdaşmayan seçimler açık oy ve gizli sayım yoluyla yapıldı. Ne milletimiz ne de tarihimiz bu seçimleri demokrasinin tezahürü olarak görmemiştir. Merhum Başbakan Menderes’in göreve geldiği 1950 yılı, ülkemizde gerçek demokrasinin işlemeye başladığı tarihtir.

15. YEREL SEÇİM

Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 20. dönemi çok partili hayata geçiş sonrasında yapılan seçimlerle oluşmuştur. Gerek darbe anayasalarıyla gerekse TBMM tarafından seçilen Cumhurbaşkanı, ilk kez 2014 yılında halk oyu ile belirlendi. 2018 ve 2023 yıllarında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri, ülkemiz tarihi açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Yerel seçimlerin de benzer bir seyir izlediğini görüyoruz.

Çok partili yaşamda 1950 yılında yapılan yerel yönetim seçimleri bugüne kadar 14 kez tekrarlanmıştır. 15. belediye başkanlığı seçimini yine demokrasi şöleni olarak gerçekleştireceğiz.

AK Parti’nin iktidara gelmesi, 28 Şubat post-modern darbesinin ardından milli iradenin yeniden canlanmasıyla gerçekleşti. 21 yıl boyunca vesayetin çeşitli baskılarına, terör örgütlerinin saldırılarına, darbe girişimlerine, emperyalistlerin sinsi oyunlarına rağmen milli irade bayrağımızı hep yüksekte tuttuk.

“BELEDİYE EN BELEDİYELİĞİ KAZANMAK DEĞİL”

Türk Yüzyılının ilk seçiminde mesele belediye başkanlığını en çok kazanmak değil. 31 Mart’ta elde edeceğimiz sonuç, ülkemizi dünyada hak ettiği yere yükseltmek için bize güç, destek ve güç verecektir. Biz vatana ve millete hizmet yolculuğuna 30 yıl önce belediyelerde başlamış bir ekibiz.

2023 hedefleriyle Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla ülkenin geleceğini inşa ettik. Çocuklarımız için büyük, güçlü ve müreffeh bir Türkiye hedefimize engel olacak araçları kimseye vermemeliyiz. Türkiye’nin içeride ve dışarıda tökezlemesi; Siyasi ve ekonomik açıdan zayıf günlerine dönmesini bekleyen bir kitle var. Ana hedef Türkiye’dir.

Şehirlerimizi Türk Yüzyılına hazırlayacak adımları atarak bu sinsi niyetleri boşa çıkaracağız. Rakiplerimizle, rekabet ettiğimiz partilerle, adaylarla değil, doğrudan milletimize konuşuyoruz.

Bugün 14 Mayıs seçim beyanımızı sizlerle paylaşırken çalışma tarzımızı hatırlatmak isterim.

SEÇİM TALİMATLARI

31 Mart’a kadar gelmeyenlere gideceğiz, kırılanları barıştıracağız, sevmeyenleri sevdireceğiz. Her eve, her işyerine gireceğiz. Gönlünü kazanmamış kimseyi bırakmayacağız, kararsızları ikna edeceğiz, kimseyi atlamadan herkese tek tek dokunacağız. Siyasetin sokakta yapıldığını unutmayacağız. Seçimin kazanıldığını sandıkta bileceğiz. Seçim gününe kadar her anı değerlendirip, seçim günü sandıklara sahip çıkmanızı istiyorum.

SEÇİM SLOGANI: GERÇEK BELEDİYE: HAZIRIZ, KARARLIYIZ

AK Parti olarak ilk sınavımızı 2004 yerel seçimlerinde ‘AK el ele, AK iller, yerel kalkınma başlıyor’ diyerek verdik. Daha sonra 2009 yılında ‘Her şey Türkiye için, işimiz hizmetimiz, milletimiz’ sloganıyla şehirlere hizmet etmeyi amaç edindik. 2014 yılında “Millet her zaman hizmet eder, millet eğilmez, Türkiye yenilmez” bildirisiyle vatandaşlarımızın karşısına çıktık. 2019 yılında son yerel seçimler yapıldığında ‘Memleket meselesi, gönül meselesi’ diyerek sandık başına koştuk. ‘Gerçek belediyeciliğe hazırız, kararlıyız’ diyerek 31 Mart 2024 seçimlerine gidiyoruz.

Seçim manifestomuzun başlığını ‘Türkiye Yüzyılının Gerçek Belediyeciliği’ olarak belirledik. Beyanımız 8 bölümden oluşuyor.

bir . AK Parti Yerel Yönetim Vizyonu
2 . Katılımcılık, Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik
3.Dayanıklı Şehirler
4.Türk Yüzyılında Kent ve Çevre
5 . Sosyal Refahı Önceleyen Kent Ekonomileri
6.Huzurlu ve sosyal bir yapı için Duyarlı Sosyal Belediyecilik
7.Kültür Üreten Kentler
8.Hizmet ve Çalışma Belediyesi



SEÇİM BEYANININ DETAYLARI

Seçim manifestomuzun başlığını ‘Türkiye Yüzyılının Gerçek Belediyeciliği’ olarak belirledik. Beyanımız 8 bölümden oluşuyor.

Her ana başlığın altında o alandaki yaklaşımlarımızı ve tüm belediyelerimizin uygulayabileceği program çerçevelerini içeren alt başlıklar bulunmaktadır. AK Parti’nin marka haline gelen belediyecilik deneyiminin özeti yeni dönemin belgesidir. AK Parti belediye yönetiminde de kendisiyle yarışıyor.

Belediye yönetimini bizden devralanların şehirlere 5 yıl kaybettirmekten başka bir şey yapmadığını milletimiz tecrübeyle görmüştür. Seçim kampanyamızın merkezine ‘gerçek belediyecilik’ vaadimizi koyduk. Amacımız şehirlerimizi ve insanlarımızı bu gösteri ve ajans belediyeciliği yanılsamasından kurtarmaktır.

“KAMU KAYNAKLARI ADİL VERİLDİ”

‘Engellendik’ edebiyatı yapanlara aldırış etmeyin. AK Partili belediyelerin aldığından çok daha fazlasını alıyorlar. Bunların hepsi sorumluluktan kaçmakla ilgili. Diğer belediyelere ne verilirse ve tahsis hangi kriterlere göre yapılırsa yapılsın bu belediyeler için de geçerlidir. Her belediye kamu kaynaklarından adil bir şekilde yararlanır. Mali yönetimde başarılı olan bir belediye başkanının kaybı olmaz.

İBB’yi aldığımda borcumuz 2,5 milyar dolardı. Devrettiğimizde 1,5 milyar dolarla devrettik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şu anda 3 milyar dolar borcu var. Tek pişmanlıkları kendi beceriksizliklerini örtbas etmek ve kaynağı başka amaçlarla kullandıklarını gözden kaçırmak olur.

BEYANIN İÇERİĞİ

Seçim beyannamemiz üzerine inşa ettiğimiz vizyonumuz, 30 yıllık tecrübemizin ve ülkemizin küresel güç düzeyinin ürünüdür. Vizyonumuzu oluşturan bazı temel unsurları kısaca hatırlatmak isterim. AK Parti olarak demokrasinin ve kalkınmanın yerelden başladığına inanıyoruz. Yerel yönetimlerin idari ve mali kapasitelerini güçlendirerek bu yolu açık tuttuk. Milletimizi hayalleriyle buluşturduk.

Milletimizin artan canlılığı doğrultusunda çalışma ve hizmet politikamızın standartlarını yükselttik. Altyapı ve üstyapı projelerini hayata geçirirken geleceğin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduk.

Yepyeni bir vizyonla milletimizin huzurundayız. Belediyecilik tecrübemize dayalı yenilikçi yaklaşımları Türk Yüzyılı şehirleriyle taçlandırmak istiyoruz. Yeni dönemde yerel yönetimlerde önceliklerimiz şu şekilde olacaktır:

 • Afetlere karşı son derece dayanıklı yerleşim birimleri kuracağız.
   
 • Şehirlerimizi iklim değişikliğine uygun hale getireceğiz
   
 • Dijital teknolojilere uyumlu hale getireceğiz.
   
 • Gençlere, çocuklara, yaşlılara, engellilere ve kadınlara yönelik duyarlı ve kapsayıcı sosyal belediyecilik hizmetlerini geliştireceğiz.
   
 • Güçlü aile, güçlü toplum anlayışıyla yerel yönetimlere destek vereceğiz.
   
 • Kültürü koruyan projeler gerçekleştireceğiz.
   
 • Yeşil kalkınmayı ve sıfır atığı benimseyen belediye yönetimlerini destekleyeceğiz.
   
 • Çocuklarımıza temiz şehirler bırakacağız.
   
 • İnsanları doğup büyüdüğü yerde kalmaya teşvik edeceğiz.

13 ANA BAŞLIK

Vizyonumuzu oluşturan gerçek belediyecilik vaadimizi 13 temel başlık üzerine inşa ediyoruz.

Üretken, adil, erişilebilir, vizyon sahibi, şefkatli, sürdürülebilir, yenilikçi, gelişimci, çağdaş, güçlü, kapsayıcı, dinamik, vatansever belediyecilik.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu