Ekonomi

eBay’in Adevinta İşleminin Ardından Hisse Geri Alım Programını Artırması Bekleniyor – Bernstein

Bernstein, 29 Mayıs’ta Adevinta’nın özel sermaye tarafından satın alınmasının tamamlanmasının ardından eBay’in (EBAY) hisse geri alım programını artırabileceğini öngörüyor.

Bu anlaşma, eBay’in Adevinta’daki yatırımının vergilerden önce yaklaşık 2,4 milyar dolarını serbest bırakacak ve satın alan tarafın mevcut bir opsiyonu kullanmayı seçmesi halinde önümüzdeki altı ay içinde fazladan 1 milyar dolar daha alma olasılığı bulunuyor. Bu rakamlar birlikte eBay’in toplam piyasa değerinin sırasıyla %9 ve %13’üne denk geliyor.

eBay, Adevinta’daki 404 milyon hissesinden yaklaşık 227 milyonunu vergi öncesi 2.4 milyar dolara satma sürecinde ve ortaya çıkan şirkette %18’lik bir sahipliği koruyacak.

Buna ek olarak, satın alma grubunun eBay’den ekstra %10’luk bir pay alma seçeneği var ve bu da vergi öncesi 1 milyar dolardan fazla gelirle sonuçlanabilir. Piyasa uzmanları, “Yönetici ekibin hissedarlara sermaye geri dönüşü programını genişleteceğini tahmin ediyor ya da umuyoruz” dedi, ancak henüz böyle bir söz vermediler.

Piyasa uzmanları, eBay’in öz sermaye yatırımlarının satışından elde edilen sermayeyi dağıtma uygulamasıyla tutarlı olarak, halihazırda devam eden 2 milyar doların ötesinde daha hızlı bir hisse geri alımını savunuyor.

Şirket, eBay’in hisse geri alımı için vergi sonrası yaklaşık 2 milyar dolar ayırması halinde, hisse başına kazancın potansiyel olarak %7-8 oranında artabileceğini ve ek seçeneğin kullanılması ve hızlandırılması halinde, bunun hisse başına kazançta %10-12’lik bir artışa işaret edebileceğini belirtiyor.

Yeniden yatırım yapmak ve borcu azaltmak diğer seçenekler olsa da, piyasa uzmanları eBay’in genellikle büyük işlemlerden kaçındığını ve daha küçük satın almaları veya diğer stratejik harcamaları finanse etmek için operasyonlardan yeterli nakit akışına sahip olduğunu vurguluyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu