Teknoloji

En çok Türkler satın aldı! Metaverse evreninde araziler değer kaybediyor

Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan metaverse evrenlerde sanal arazi satışı, 2021 yılında oldukça popüler hale gelmişti.

Metaverse dünyasında sanal arsa satışı yapan OVR gibi platformlar neredeyse tüm dünyada satışa çıkarken, özellikle Türkiye’deki kullanıcılar arsaya büyük ilgi gösterdi.

Birden fazla platform üzerinden yapılan arsa satışlarında alıcıların çoğunluğunu Türkler oluşturuyor.

Türkiye’de sanal platformda 20 binin üzerinde parsel satışı yapılırken, İstanbul 11 ​​binin üzerinde alan satışıyla en çok dikkat çeken şehir konumunda.

Sanal arsa fiyatları düşüyor

2021 yılında satılmaya başlanan Metaverse dünyasında sanal gayrimenkulün değerleri hızla düştü.

Sanatçıların spor düzenlemeleri ve konser projelerinin Metaverse evrenlerini canlandırabileceği düşünülüyor.

Sanal gayrimenkulün değerindeki hızlı düşüşün birden fazla faktörden kaynaklanabileceğini belirten Beykent Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Ayça Maden konuyla ilgili şunları söyledi:

Spekülatif balonların oluşması, artan rekabet, belirsizlikler ve teknolojik zorluklar bu düşüşte rol oynayan faktörlerin ortasında olabilir. Başlangıçta metaverse evrenine yatırım yapan birçok kişi, hızla büyük karlar elde etmeye odaklandı.

Spekülatif bir davranış sergileyerek sanal gayrimenkul satın aldılar, umutlarını büyüttüler ve değerlerinin hızla yükseleceğini düşündüler. Ancak fiyatlardaki bu hızlı artış, spekülatif balonların oluşmasına ve fiyatların yapay olarak enflasyona uğramasına neden oldu.

Artan ilgi ve katılımla birlikte birçok yeni sanal arsa projesi ortaya çıktı. Bu bahiste daha fazla rekabet ve seçenek, pazardaki arzı artırdı. Bu durum ise arz ve talebi istikrarsızlaştırarak fiyatların düşmesine neden oldu.

haberkocaali.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu