Ekonomi

Erdoğan: 30 yıl sonrasının hedeflerini belirliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sona erdi.

Ekonomiye ilişkin kapsamlı bir değerlendirmenin yapılacağı varsayılan toplantının ardından fahiş fiyatlar, enflasyonla mücadele, memur ve emekli maaşlarındaki artış, emeklilik ve faizsiz evlilik kredileri gibi konular ele alındı. Ev kadınlarının ele alınacağını ifade eden Erdoğan, açıklamasında şunları söyledi: “Uluslararası alanda söz sahibi bir ülke olmanın yolu bundan geçiyor”Biz Türk ekonomisini güçlendirip büyütmeye, karşılaştığı zorlukları başarıyla aşmaya çalışıyoruz. 12. Kalkınma Planını TBMM’mize sunduk. Katılımcı bir yaklaşımla tüm taraflarla istişarede bulunularak hazırlanan planın en değerli özelliği 2053 vizyonumuza ışık tutması. Kimileri parti içi kavgalarla “Güneş Motel günlerini parti içinde geçirirken” diyor. Utanç verici siyasi kavgalarla 30 yıl sonrasının hedeflerini belirliyoruz” dedi.

Gençlere verilen sözlerin tutulduğunu ifade eden Erdoğan, üniversite öğrencilerine verilen burs miktarının 2 bin liraya çıkarıldığını belirtti.

Milleti dışlayan, milleti olmayan soğuk törenler yerine, Cumhuriyet ruhuna uygun olarak halkla omuz omuza Cumhuriyet’i kutladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyeti tescilli görenlere gösterdik. Mülkiyet, bu tarihi yıldönümünün nasıl algılanması gerekiyor.”

Erdoğan şu noktalara dikkat çekti:

“Türk ekonomisi için hedefimiz 2053 yılına kadar 7,7 trilyon dolarlık milli gelir düzeyine ulaşmaktır. Türkiye, bugün bazıları için hayal gibi görünen seviyeye ulaşma potansiyeli ve fırsatlarına sahip bir ülke. Gözlerimizi ufuktan ayırıyoruz. Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri tutmaya devam ediyoruz. Üniversite öğrencilerimize cep telefonu Geçen hafta bilgisayar desteği ve bedava internet sözümüzü yerine getirdik. Göreve geldiğimizde kredi burs miktarı ne kadardı? 45 liraydı. Bu rakamı 27 kat artırarak lisansta 1250 liraya, yüksek lisansta 2500 liraya, doktorada 3700 liraya çıkardık. Kredilerde sadece temel ücretin ödenmesini sağladık. Toplamı sildik. 3,3 milyon öğrencimizin 27 milyar liralık borcunun tamamı.

Burs 2 bin liraya çıktı

Tek bir öğrenciyi bile zor durumda bırakmamak adına yurtlarımızın sayısını ve yatak kapasitesini artırdık. Bu yıl 950 binin üzerinde gencimizi yurtlarımızda barındırıyoruz. Şimdi önümüzdeki yıl kredi veya burs alan 1 milyon 600 bin öğrenciye ödeyeceğimiz rakamları açıklıyorum. 2024 yılında lisans öğrencilerinde 2 bin liraya, yüksek lisans öğrencilerinde 4 bin liraya, doktora öğrencilerinde ise 6 bin liraya çıkarıyoruz.

Emeklilere 5 bin liralık ödemeye ilişkin süreç tamamlanmak üzere.

Emeklilerimize tek seferlik 5 bin lira ödenmesine ilişkin süreç tamamlanmak üzere. Meclisimizin onayını aldık. Emeklilerimize ödemelerimizi önümüzdeki haftalarda yapacağız. Emekli olsun, kamu görevlisi olsun, personel olsun hiçbir ücretli çalışanımızı enflasyona maruz bırakmayacağımızı bilmenizi isterim. Depremzedelerimizi ihmal etmiyoruz. 11 ilimizde 200 bin konutun inşaatına hızla devam ediyoruz. Tamamlanan evleri etap etap çevre bölgelere teslim ediyoruz. Yılsonuna kadar 41 konut ve 5 bin köy evini teslim etmeyi planlıyoruz. Yerinde dönüşüm projemize ilişkin kredi ve hibe tutarlarını güncelledik. 235 bin kardeşimizin başvurduğu bu projeyi hızla hayata geçiriyoruz.

200 bin ile 700 bin lira arasında faizsiz kredi

KOSGEB aracılığıyla yeni bir kredi paketini devreye alıyoruz. İşletme başına 200 bin ile 700 bin lira arasında faizsiz kredi sağlıyoruz. Milletin gıdasını, ekmeğini katleden fırsatçılara kesinlikle tolerans göstermeyeceğiz. Farklı kampanyalarla iş dünyamızı enflasyonla mücadelemize dahil ediyoruz. Tedarik zincirindeki aksaklıklar nedeniyle enflasyon oranının baz oranına düşürülmesi için birlik olmaya davetimizdir bu. Otomobil gibi fahiş fiyat balonlarının oluştuğu bazı bölgelerde dengeleme başladı. Benzer bir durumun konut sektöründe de ortaya çıktığına tanık oluyoruz. Enflasyon sorununu daha önce de başardığımız gibi yine tek haneye indireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu