Ekonomi

HDP: Demirtaş’ın adaylığı hukuki statüsü nedeniyle değerlendirilmedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, seçim sonrası yeniden yapılanma sürecine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Günay, HDP kongre sürecini ve HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP’ye yönelik eleştirilerine de açıklık getirdi.

Günay, “Kurumsal sorumluluk temelinde eleştiri ve özeleştiri yapılacaktır. Dolayısıyla bu dönem bireysel kararlarla ve bireysel girişimlerle karşılanamaz. Mevcut yetersizlikler giderilemez.”

Meclis’teki ilk grup toplantısının bugün kapalı olarak yapılacağını belirten Günay, partisinin Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) 2 Haziran Cuma günü toplanacağını söyledi.

Günay, Kadın Meclisleri, Parti Meclisleri ve İl Eşbaşkanlarının 4-5-6 Haziran’da toplanacaklarını da kaydetti.

Söz konusu toplantılarla kongre sürecinin HDP’de şekilleneceğinin altını çizen Günay, “Yolumuz belli. Siyasi ve örgütsel siyasi yenilenmeyi gerçekleştirmek. Gerçek ve onarıcı eleştiri ve özeleştiri sürecinden geçmek, yenilenmiş bir siyasi bilinç ve yüksek moralle büyük kongreye taşımaktır.”

Cumhurbaşkanlığı adaylığı hukuki durum nedeniyle değerlendirilmedi.

Ebru Günay, açıklamalarının ardından Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın son açıklamalarına ilişkin bir soruya yanıt olarak şunları söyledi:

“Demirtaş bu konuda ve bu konuda yapılan spekülatif söylemlere de gerekli cevapları verdi. Tabii kendisi eski eş genel başkanımız ve biz bu tartışmaları yürütürken tüm parti kurullarımız ve arkadaşlarımızla tartışma sürecini yürüttük. HDP’li oyuncu arkadaşlar.Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı adaylığı ve bu konudaki hukuki statüsü.Kendisiyle yaptığımız istişarelerde kadın cumhurbaşkanı adayı ile devam etme önerisi geldi.Biz bir siyasi tavır ve tavır ortaya koyduk. Türk siyasetinde sarsıntı süreciyle birlikte yeni bir dönem başladı.Eleştirileri ve özeleştirileri değerlidir.Bu konuda diyalog sorunumuz yoktur.Her eleştiri ve değerlendirme bizim için değerlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu