Haber

Herkes olası İstanbul depreminden endişe duyarken İmamoğlu’ndan sitem dolu bir paylaşım geldi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık depremler; 10 ilimizde çok sayıda binanın yıkılmasına ve binlerce insanımızın ölümüne neden oldu.

MUHTEMEL İSTANBUL SALLAMASI TAVSİYE EDİLİR

Aradan geçen günlere rağmen deprem bölgesindeki enkazlarda arama kurtarma çalışmaları devam ederken, tüm gözler İstanbul’da beklenen olası depreme çevrildi. Bu noktada mega kentteki binaların durumu da merak konusu oldu. Uzmanlar İstanbul depremi için uyarıları arka arkaya sıralarken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunuyor.

“İSTANBUL HALKINA ÇAĞRIDIR”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tüm İstanbulluları ilgilendiren değerli bir davet aldı. “Bu bir hayat meselesi, başka bir şey değil.” İmamoğlu, “İstanbul halkına çağrım, riskli yapıları tarayalım. 1999’dan önce yapılan 107 bin yapının maalesef sadece 29 bini taramamızı kabul etti. Gerçek resmi görüp birlikte çözüm bulmalıyız.” .”

“İBB, HIZLI TARAMA YÖNTEMİYLE RİSKLİ BİNALARI TESPİT EDİYOR”

İmamoğlu, açıklamasının yer aldığı bir video paylaşırken, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe’nin konuşmaları yer aldı. Gökçe, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hızlı bina tarama adı altında 2019 yılından bu yana İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) akademisyenleri ile bilimsel analiz çalışması yürütüyor. İBB, ücretsiz hızlı tarama ile riskli binaları tespit ediyor. Son bir buçuk yıldır uyguladığımız bu formül, binayı direkt olarak riskli yapı olarak kodlamadığı için vatandaşlarımıza fikir veren ve bir sonraki aşamayı harita olarak sunan bir içerik barındırıyor. hem belediyelere hem de vatandaşlara yol gösteriyor.

“318 BİNAMIZ DURDUĞU YERDE SOĞABİLİR”

İBB, 40 bin 379 bina için ‘hızlı inceleme’ talebi aldı. Bu analizlere göre E sınıfı bile olmayan 318 binamız göçebilir. 1525 adet binamız D ve E sınıfı yüksek riskli bina olarak kodlandı ve bununla ilgili aksiyon planı koymaya karar verdik.

“BİNALARIN YÜZDE 70’İNDE HIZLI TARAMA YAPILMASINA İZİN VERİLMİYOR”

Vatandaşların hız taramasına katılımı çok önemlidir. İBB olarak 2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarından 2022 yılı sonuna kadar 107 bin binaya gittik, maalesef 29 bin 700 tanesine 2022 sonuna kadar girebildik. Binaların yüzde 70’inden fazlası izin vermedi. binanın depreme dayanıklılığı için hızlı bir tarama.

“KİRACILARA DA YARDIMCI OLACAĞIZ”

İBB de kiracılara destek verecek. Yıkık durumdaki 318 binadan başlayarak ikinci etapta 1525 adet D ve E sınıfı bina yerleştirilerek 4 bin 500 lira kira yardımı yapılacak. Mevzuatımız gereği bu yardımın sadece konut sahibine yapılmasını öngörüyoruz. Kiracıya kiralama yardımı konusunda bir düzenlememiz yoktur. Kiracıya bir defaya mahsus taşınma yardımı sağlar. Kanun yaptırımı yönetmeliği no. 6306. Bu düzenlemede kiracıya da yardımcı olacağız.”

kinikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu