Haber

Özhaseki: Depreme dayanıklı şehirler yaratmanın yolu kentsel dönüşümden geçiyor

ETRAF Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Depreme dayanıklı şehirler yaratmanın bir yolu var, o da kentsel dönüşüm. 2012’de yasayı çıkardık, şu ana kadar 2 milyon 250 bin konutu değiştirdik, dönüştürdük. Şu anda” dedi. 425 bin civarında konutun inşaatı sürüyor.”Devam ediyor; Değişecek ve dönüşecek” dedi.

‘Çevresel ve Sosyal Yönetim Sistemi (ÇSYS) Toplantısı’ İller Bankası (İLBANK) tarafından Ankara’da bir otelde gerçekleştirildi. Dünya Bankası iş birliğiyle düzenlenen toplantıya Bakan Özhaseki, İLBANK Genel Müdürü Recep Türk, Dünya Bankası Türkiye Ülke Müdürü Humberto Lopez, Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Sürdürülebilir Kalkınma Bölge Müdürü Sameh Wahba ve çok sayıda davetli katıldı.

‘DEPREM TEHLİKESİ NEDENİYLE GECE GÜNÜ ÇALIŞIYORUZ’

Özhaseki, İLBANK’ın bugün yeni bir dönem başlattığını belirterek, bu konuda İLBANK ile birlikte hareket eden Dünya Bankası’na şükranlarını sundu. Özhaseki, adından da anlaşılacağı gibi bakanlığın çok ağır bir iş yükünün olduğuna dikkat çekerek, “Çevre konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bir tarafta şehircilik var, dünyanın en eski şehirleri var, altyapıları ve hizmetleri var. Üstyapıyı hem mali hem de altyapısal olarak destekleyen İLBANK ile birlikte yürütüyoruz.” Harika bir faaliyet zinciri var. Bir de tabii iklim değişikliği meselesi var. İklim değişikliğinin getirdiği tüm zorluklardan, sıkıntılardan, felaketlerden kurtulmaya çalışıyoruz. Ancak son dönemde bakanlığımızı biraz daha meşgul eden ve tüm dikkatimizi o bölgeye odaklamamıza neden olan iki gelişme var. Birincisi 6 Şubat depremi yaklaşan ikincisidir ve tüm bilim adamları geleceğini söylüyor. Umuyorum ve dua ediyorum ki gelmez, gelirse de düşük yoğunlukta olur ama bu, Marmara bölgesinde oluşabilecek büyük bir kırılma, deprem tehdididir. Bu nedenle çalışmalarımızı bu konu üzerinde yoğunlaştırıyoruz. Bu konuda kendimizi daha fazla sorumlu hissediyoruz ve gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

‘DEPREM HASARLARINI EN AZA İNDİRMEK AMACIYLA ÇALIŞIYORUZ’

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminde 680 bin ev ve 170 bine yakın işyerinin yıkıldığını belirten Özhaseki, bunların ortadan kaldırılması için 1 yıldır bakanlık ve tüm koordineli birimlerle gece gündüz çalıştıklarını belirterek, 390 işyerinin bulunduğunu söyledi. bin konut hak sahiplerine verilecek ve bunların 307 bininin ihalesi yapıldı. Köylere de 50 bin çelik ev yapıldığını belirten Özhaseki, “46 bin konut teslim ettik. 30 bin konutu daha 1,2 ayda teslim edeceğiz. Marmara Denizi ve çevresi bizim için kıymetli; 7 il, 20” milyon insan yaşıyor, Türkiye’nin gayri safi milli gelirinin yüzde 47’sini bu bölge oluşturuyor. Böyle bir bölgede depremin vereceği zararı en aza indirmek hedefiyle çalışıyoruz. Depreme dayanıklı şehirler yaratmanın bir yolu var, yani kentsel dönüşüm. 2012 yılında yasayı çıkardık, bugüne kadar 2 milyon 250 bin konut yapıldı. “Değiştik, dönüştük. Şu anda 425 bin civarında konutun inşaatı devam ediyor; değişecek ve dönüşecek. İnşallah bunu tüm hızıyla sürdürdüğümüzde İstanbul’u ve Marmara bölgesindeki şehirleri depreme dayanıklı hale getireceğimizi düşünüyoruz” dedi.

‘İKLİM KRİZİ NEDENİYLE 216 MİLYON İNSAN GÖÇ OLABİLİR’

İklim değişikliğinin Türkiye’ye yaratabileceği olumsuz etkiler için yeşil dönüşümü her alanda desteklediklerini vurgulayan Özhaseki, bilim adamlarına göre dünyanın son 100 yılda 1,1 derece ısındığını, bu derecenin 2 derece olması halinde gıda krizinin yaşanacağını söyledi. başlayacak ve eğer 3 derece olursa dünya yaşanmaz bir yer olacak. Özhaseki, Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre 2050 yılına kadar böyle devam etmesi halinde iklim değişikliği nedeniyle 216 milyon insanın yerinden edilebileceğini belirtti. Korunan alanları, çevreye duyarlı iklim dostu konutları, katı atık depolama tesislerini, kirli su arıtma tesislerini, yeşil alanları artırdıklarını söyleyen Özhaseki, Sıfır Atık kampanyasının artık iklim değişikliğiyle mücadelede dünyada öncü bir hareket olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu