Ekonomi

Trump’ın mahkumiyetinin ardından Trump Media hisseleri düştü

Truth Social’ın ana şirketi olan Trump Media & Technology Group’un hisseleri, çoğunluk sahibi eski Başkan Donald Trump’ın mahkûm edilmesinin ardından Perşembe günü mesai sonrası işlemlerde %6,5 düşüş yaşadı. Trump, 2016 başkanlık seçimleri öncesinde bir porno yıldızını susturmak için yapılan ödemeyle ilgili belgelerde tahrifat yapmak suçlamasıyla New York’taki bir jüri tarafından suçlu bulundu.

Şirketin hisseleri Perşembe günü piyasa kapandıktan sonra 48,44 dolardan işlem görüyordu. Normal işlem saatlerinde hisse senedi 51.84 dolardan kapanmıştı ve bu da şirketin değerinin yaklaşık 9 milyar dolar olduğunu gösteriyordu.

Karar, Trump’ı karşı karşıya kaldığı 34 suçlamanın tamamından mahkum eden 12 üyeli jürinin iki günlük müzakeresinin ardından geldi. Yargıç Juan Merchan tarafından verilecek ceza, Trump’ın resmen başkanlığa aday gösterilmesinin beklendiği 15 Temmuz’da başlayacak olan Cumhuriyetçi Ulusal Kongre’nin hemen öncesinde, 11 Temmuz’da açıklanacak.

Trump Media, 26 Mart’ta özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) olan Digital World Acquisition ile birleşerek ticaret yolculuğuna başladı. Lansman, Trump destekçileri ve yatırımcıları tarafından coşkuyla karşılandı ve Nasdaq’taki ilk işleminde şirketin hisselerinde %59’luk bir artışa neden oldu. Mart çeyreğinde 770.500 $ gelir elde etmesine rağmen, şirket ayrıca 12,1 milyon $ düzeltilmiş faaliyet zararı bildirdi.

Hisse senedi işlem görmeye başladığından bu yana önemli dalgalanmalar yaşadı; en yüksek kapanışı 27 Mart’ta 66,22 $ ve en düşük kapanışı 16 Nisan’da 22,84 $ oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu