Ekonomi

Türk öğrencilerden uluslararası yarışmalarda 2 gümüş ve 6 bronz madalya

TÜRK öğrenciler, Uluslararası Astronomi ve Astrofizik Olimpiyatları’nda (IOAA 2023) 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı; Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatlarında 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Türk öğrenciler IOAA 2023’te 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazanırken; Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatlarında 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “2202 Bilim Olimpiyatları programı kapsamında astronomi ve astrofizik bölümünde ülkemizi uluslararası alanda temsil etmek üzere yetiştirilen genç bilim insanlarımız, TÜBİTAK Bilim İnsanlarını Destekleme Dairesi Başkanlığı (BİDEB) bünyesinde gerçekleştirilen, katıldıkları olimpiyatlarda bayrağımızı gururla dalgalandırdı. TÜBİTAK “Takım olarak ilk kez katıldığımız olimpiyatlarda öğrencilerden Tuna Tülümen, Ülkemizi temsilen gümüş madalyayı Tümran Sarıtekin, Mehmet Öztürk ve Yiğit Karaca bronz madalyayı, Kaan Üstün ise mansiyon ödülünü aldı” dedi.

‘GENÇLERİMİZE YATIRIMA DEVAM EDECEĞİZ’

89 ülkeden 355 öğrencinin katıldığı 35. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden öğrencilerden Fatih Solak’ın gümüş, Cengiz Eray Aslan, Çağan Ahmet Yanmaz ve Berke İnan Tol’un ise bronz madalya kazandığını kaydeden Kacır, şöyle konuştu: “Ülkemizin bilim dünyasında, geleceklerinin teminatı olan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bütün bu başarılar, Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı liderliği, yıllardır ortaya koyduğu siyasi irade sayesindedir. ve Türkiye için çizdiği vizyon. Artık uzay alanındaki yetkinliklerimizi çok daha üst seviyelere taşımak istiyoruz. Uzayda sadece birkaç yılımız var. “Türkiye Yüzyılını inşa ederken, bunu hedeflemekteyiz. Ülke artık oyun alanı değil, en büyük güvencemiz sizlersiniz, gençlerimiz olacaktır. Bu vizyonla gençlerimize sistemli ve kararlı bir şekilde yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu