Haber

Ürdün Kralı, “Filistin meselesinin çözümünün işgalin sona ermesiyle başlayacağını” söyledi

Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah, Filistin probleminin tahlilinin İsrail işgalinin sona ermesiyle başlayacağını, bu bahsin önceliklerinin başında geldiğini belirtti.

Kral 2. Abdullah, Ürdün Meclisinin ikinci periyot açılışında yaptığı konuşmada, ülkesinin bölgedeki ve dünyadaki süratli değişimlere ayak uydurarak bölgedeki “öncü” rolünü oynamaya devam edeceğini söyledi.

Ürdün Hükümdarı, “Ürdün bu öncü rolü kapsamında eskiden olduğu gibi Filistin davasını savunmaya devam edecek ve destekleyici tutumunu sürdürecek. Bu bizim en büyük önceliğimiz ve İsrail işgalinin sona ermesiyle başlayan adil ve kapsamlı bir çözüm ve 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan Filistin devletini kurmak dışında bunu aşmanın bir yolu yok.” tabirlerini kullandı.

Siyasi bir tahlil beklentisinin olmamasının, Filistinlileri ekonomik olarak desteklemekten, legal haklarını tesis etmek için çalışmaya devam etmekten alıkoymaması gerektiğini vurgulayan Kral Abdullah, şunları kaydetti:

“Onlara en yakın biz olduğumuz için bölgesel projelerde onları temel ortaklar haline getirmek için çalışacağız. Ötekileştirilmelerini kabul etmeyeceğiz. Ancak ekonomik güçlendirmenin siyasi bir çözümün yerini tutmayacağını da yineliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu