Ekonomi

Vodafone ve Microsoft’tan çok yönlü iş birliğine imza

Vodafone Grubu ve Microsoft Corp. yapay zeka, dijital ödemeler ve Nesnelerin İnterneti alanlarında iş birliği yapıyor.

Şirketlerden yapılan diğer açıklamalarda, anlaşma kapsamında Vodafone’un tüketici chatbotu da dahil olmak üzere müşteri hizmetleri operasyonlarını iyileştirmek için Azure üzerinde çalışan OpenAI teknolojisini kullanacağı ve Vodafone çalışanlarının Microsoft Copilot’a erişim sağlayacağı belirtildi.

Anlaşma, Vodafone CEO’su Margherita Della Valle’nin şirket operasyonlarını kolaylaştırmasına ve öncelik verdiği kurumsal bölüm için yeni teklifler geliştirmesine yardımcı oluyor. Bu aynı zamanda Vodafone’un kurumsal müşterilere Azure ve Teams dahil daha fazla Microsoft hizmeti satmasına ve telekom operatörünün kendi bilgi merkezlerini kullanırken Azure’a geçmesine olanak tanıyacak.

Şirketin baş teknoloji sorumlusu Scott Petty, “Üretken yapay zeka, yeni hizmetler ve yeni yetenekler geliştirebileceğimiz fırsatlar açısından oyunun kurallarını değiştiriyor” diyor.

Microsoft ayrıca, İngiltere merkezli telekomünikasyon operatörünün Nisan ayına kadar başlatmayı planladığı Vodafone’un IoT işine de açıklanmayan bir miktarda yatırım yapmayı planlıyor. Vodafone’un Finans Direktörü Luka Mucic bir röportajda, Vodafone’un yılda yaklaşık 1 milyar avroluk satış üreten işin çoğunluk hissesini korurken diğer ortaklarını da yatırım yapmaya davet edeceğini söyledi.

Microsoft, ortağı OpenAI’ye 13 milyar dolar ayırmayı kabul ettikten sonra Copilot AI asistanları için daha fazla ödeme yapan müşteri bulmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu