Ekonomi

Yağlık ayçiçeği çekirdeği ve ham ayçiçek yağı ithalatına tarife kotası uygulanacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, yağlı ayçiçeği çekirdeği ve ham ayçiçek yağı ithalatına tarife kotası uygulanacak.

Bu uygulamanın tarzı ve temeli Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı bildiride açıkça görülüyordu.

Tebliğe göre ayçiçeği çekirdeği için 100 bin ton, ham ayçiçek yağı için ise 250 bin ton ile sınırlı olmak üzere tarife kontenjanları açıldı.

Yağlı ayçiçeği tohumlarına yüzde 27 yerine yüzde 12, ham ayçiçek yağına ise yüzde 36 yerine yüzde 22 gümrük vergisi uygulanacak.

Gümrük vergisi oranları yalnızca tarife kontenjan büyüklüğü için geçerli olacaktır. Ticaret Bakanlığı da başvuruya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada ” Bilindiği üzere piyasada spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve fiyat hareketlerinin arz ve talep kuralları ile yönlendirilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığımızca ticaret politikasının tüm araçları etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde arz ve talep istikrarı koşulları dikkate alınarak, üretici ve tüketici refahı birlikte değerlendirilerek gerekli aksiyonlar zamanında alınmaktadır. Bu kapsamda ayçiçeği tohumlarına hasat döneminde yüksek gümrük vergisi uygulanarak çiftçilerimize gerekli koruma sağlanmakta; “Yerli tohum tedariğinin ve ayçiçek yağı tüketiminin artmasının beklendiği dönemlerde, kuraklık gibi iklim koşulları ve küresel üretimdeki değişiklikler dikkate alınarak, ihtiyaç duyulan oranda ve olumsuzluk yaratmayacak ölçüde bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç var. Çiftçilerimizi etkiliyor.”Söylendi.

Açıklamada, 2023 yılındaki kuraklık koşullarına rağmen ayçiçeği çekirdeği ve ham petrol stoklarının yeterli olduğu belirtildi. “Bu düzenleme ile ayçiçeği pazarlarının önümüzdeki yaz hasat dönemine kadar sağlıklı işleyişinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması amaçlanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve ilgili kesim kuruluşlarımızla istişarede bulunularak çiftçilerimizin, üreticilerimizin ve tüketicilerimizin ihtiyaçları birlikte değerlendirilerek, geçici tedbir olarak ayçiçeği çekirdeğinde 100 bin ton, ham tohumda 250 bin ton ile sınırlı olmak üzere tarife kontenjanları açıldı. ayçiçek yağı. Sadece bu tarife kota büyüklükleri için geçerli olacak şekilde, yağlı ayçiçeği tohumlarına yüzde 27 yerine yüzde 12, ham ayçiçek yağına ise yüzde 36 yerine yüzde 22 gümrük vergisi uygulanacak.r” kelimelerine yer verildi.

Açıklamada gümrük vergisi ve tarife kotası uygulamasının 15 Nisan 2024’te sona ereceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu