Ekonomi

AB, Çin elektrikli araçlarına geçici gümrük vergisi koydu

Avrupa Komisyonu, önümüzdeki aydan itibaren Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara %25’e varan geçici gümrük vergisi uygulanacağını otomobil üreticilerine bildirdi. Financial Times’ın haberine göre bu karar, Çin menşeli elektrikli araçların aşırı sübvansiyonlardan faydalandığı yönündeki endişeler nedeniyle alındı.

Tarifeler için öngörülen aralık %10 ile %25 arasında olup kesin rakamlar Komisyon tarafından teyit edilecektir. Bu hamle potansiyel olarak Pekin’in misilleme önlemlerine yol açabilir, ancak herhangi bir yanıtın tam niteliği belirsizliğini koruyor.

AB’nin gümrük vergisi uygulaması, Çin menşeli elektrikli araçlara uygulanan vergilerin %100’e çıkarıldığı ABD’nin yakın tarihli bir eyleminin ardından geldi. Ancak AB’deki tarifelerin önemli ölçüde daha düşük olması bekleniyor. Etkilenen üreticiler arasında BYD (SZ:002594) ve Geely gibi Çinli şirketlerin yanı sıra Avrupa pazarına ihraç edilmek üzere Çin’de elektrikli araç üreten Tesla (NASDAQ:TSLA) gibi Batılı firmalar da yer alıyor.

Bu adım, Avrupalı otomobil üreticilerinin daha düşük maliyetli elektrikli araçlar sunan Çinli rakiplerinin artan rekabetiyle karşı karşıya kalması nedeniyle atıldı. Avrupa Birliği’nin kararı, Çin tarafından eleştirilen ve devam etmekte olan sübvansiyon karşıtı soruşturmanın bir parçası. Çin hükümeti işbirliği çağrısında bulundu ve AB üyesi ülkelerle lobi faaliyetlerinde bulundu, ancak bu tarifelerin uygulanmasına nasıl tepki vereceğini henüz netleştirmedi.

Avrupa Komisyonu ve Çin Dışişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili yorum yapmaları için başvuruldu ancak hemen yanıt alınamadı. Ayrıca, otomobil üreticileri BYD, Geely, SAIC ve Tesla raporla ilgili yorum yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habersultanhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu