Ekonomi

ABD’de elektrikli araç alım ilgisi zorluklar nedeniyle düşüyor

J.D. Power tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli araç (EV) satın almaya yönelik ilgi bu yıl düşüş gösterdi. Çalışma, 2024 yılında elektrikli araç satın alma düşüncesinin geçen yıla kıyasla düştüğünü ve muhtemel alıcıların yalnızca %24’ünün elektrikli araç satın almayı “büyük olasılıkla” düşündüklerini belirterek, bu oranın %26’ya gerilediğini gösteriyor. Buna ek olarak, bu yıl bir elektrikli araç satın almayı “genel olarak muhtemel” görenler, bir önceki yılki %61’lik orandan %58’e düşmüştür.

Talebin azalmasına katkıda bulunan faktörler arasında uygun fiyatlı elektrikli araç seçeneklerinin olmaması, yetersiz şarj altyapısı ve elektrikli araçların faydaları hakkında farkındalık eksikliği yer alıyor. Çalışmada ayrıca enflasyon, yüksek faiz oranları ve elektrikli araç modellerinin çeşitliliğindeki beklenenden daha yavaş artış da ilginin azalmasının nedenleri olarak gösterildi.

Tüketici ilgisindeki bu gerileme, elektrikli araçların geliştirilmesi ve üretimi için milyarlarca dolar yatırım yapan ABD’li otomobil üreticileri üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. Son çeyreklerde talebin azalmasının bir sonucu olarak, otomobil üreticileri bazı genişleme planlarını küçültmek zorunda kaldı.

Azalan elektrikli araç talebinin etkileri, sektörün önde gelen oyuncularının mali performansında açıkça görüldü. Nisan ayında, elektrikli araç pazarının öncülerinden Tesla, COVID-19 salgını sırasında yaşanan üretim ve teslimat sorunlarına atfedilen 2020’den bu yana ilk çeyreklik gelir düşüşünü bildirdi. Aynı ay Ford Motor, ilk çeyrekte elektrikli araç ve yazılım bölümünde 1,3 milyar dolar işletme zararı yaşadı.

J.D. Power’ın elektrikli araç istihbarat direktörü, elektrikli araçların benimsenmesinin önünde bir engel olarak tüketiciler arasında önemli bir bilgi açığı olduğunu vurguladı. Stropp, “Müşterilerin yaklaşık %40’ı teşvikler hakkında sağlam bir anlayışa sahip olmadıklarını söylüyor.” dedi. Stropp ayrıca, tüketici ihtiyaçlarını karşılayan elektrikli araçların mevcudiyeti daha önce yıldan yıla önemli ölçüde artarken, bu yılki büyümenin daha artımlı olduğunu belirtti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu