Ekonomi

AP’den finansal işlemler ve kripto varlıklarına vergi talebi

Strasbourg’da düzenlenen AP Genel Delegasyonu toplantısında, Birlik bütçesinin durumu ve artan gelir kaynakları ele alındı.

AP’li milletvekilleri, bütçeye yeni özkaynak getirilmesi konulu raporu 199 “hayır” oya rağmen 356 “evet” oyu ile kabul etti.

Raporda, Birlik politikalarının uygulanması, hedeflere ulaşılması ve güvenin sağlanması için AB maliyesinde hızlı reformlar yapılması gerektiğine işaret edildi.

Yeni testlerin AB bütçesini baskı altına aldığına işaret edilen raporda, öz kaynakların AB’nin toparlanma programının geri ödemelerini ve borçlanma maliyetlerini karşılamaya yetmeyeceği belirtildi.

Raporda, toparlanma programı çerçevesinde AB’nin 2058 yılına kadar yılda ortalama en az 15 milyar avro ödemek zorunda kalacağı hatırlatıldı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yarattığı ekonomik ve sosyal şok ve enflasyonun AB bütçesini ağır etkilediğine dikkat çekilen raporda, AB’ye ek gelir kaynakları sağlamanın önemine dikkat çekildi.

AB bütçesinin, kurtarma programı kapsamında oluşan borcu, yatırımları ve diğer Birlik programlarını tehlikeye atmadan geri ödemek zorunda kalacağını hatırlatan raporda, AB bütçesi için kurumlar vergisi, mali işlem vergisi, sonda karbon vergisinin gerekli olacağı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu