Sağlık

DEÜ Geleneksel Tıp Merkezi Getat’tan ‘Merdiven Altı’ Uyarısı

Klasik tıbbi tanı ve tedavi yöntemlerini yetkili hekimler tarafından sunan Dokuz Eylül Üniversitesi Klasik ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETAT), kamuoyunu bu konuda bilgilendirme çalışmalarını da sürdürüyor. İzmir genelinde yaklaşık 20 bin kişiye ulaşacak ve klasik tıbbı anlatacak olan GETAT, bilgilendirme seminerlerinin ilkini DEÜ Hemşirelik Fakültesi’nde gerçekleştirdi. ‘Merdiven altı’ olarak adlandırılan klasik tıp yapılarına karşı uyarılarda bulunan GETAT Başkanı Prof. Figen Coşkun, “GETAT olarak bu tür yapıların önüne geçmek ve modern tıp ile birlikte bu hizmeti halkımıza güvenilir bir şekilde verebilmek için üç yıldır farklı disiplinlerde çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Geleneksel tedavi yöntemlerini bilimle birleştirerek toplum sağlığına değerli katkılar sağlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Klasik ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETAT), alana yönelik bilinçlendirme seminerleri ile halkı bilgilendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hemşirelik Fakültesi’nde düzenlenen bilgilendirme seminerlerinin ilkinde GETAT Başkanı Prof. Dr. Figen Coşkun, ‘merdiven altı’ olarak adlandırılan klasik tıp yapılarına karşı uyarılarda bulundu.

SERTİFİKALI DOKTOR ÖNCESİ

DEÜ Rektörü Prof. GETAT Başkanı Prof. Dr. Figen Coşkun, “Günümüzde merdiven altı denilen sağlıksız ve riskli durumlarda klasik ve tamamlayıcı tıp teknikleri uygulanabilmektedir. Bu tür faaliyetlerin insan sağlığına yarardan çok zarar getirebileceği bilinmelidir. GETAT olarak bunları önlemek ve bu hizmeti modern tıpla buluşturarak halkımıza inandırıcı bir şekilde sunmak için yaklaşık üç yıldır farklı disiplinlerde çalışmalar yürütüyoruz. Bünyemizde görev yapan sertifikalı doktorlarımızı da alanlarında yetkin kişilerle donatmak da sorumluluklarımız arasındadır. Bu kapsamda doktorlarımız şu anda çeşitli eğitimlerden geçiyor.”

20 BİN BİREYE ULAŞILACAK

Sertifikalı doktor yetiştiren GETAT, daha önce Dokuz Eylül Üniversitesi Daima Eğitim Merkezi (DESEM) ile birlikte farklı sertifika programları düzenleyerek doktorların bu alanda aktif olarak uygulama yapabilmeleri için eğitimler verdi. Merkez kapsamındaki çalışmaların birey ve toplum sağlığına faydalı sonuçlar verecek şekilde yürütüldüğünü vurgulayan Figen, “Kuruluşundan kısa bir süre sonra da rehberlik görevini üstlenen GETAT, çağdaş tıp uygulamalarını destekleyen çalışmalarıyla bu alan, gelecekte de farklı bölümlere ve DEÜ üyelerine yönelik bilgilendirme seminerlerine devam edecektir. Bu kapsamda üç ay sürecek seminerlerimiz ağırlıklı olarak DEÜ kampüslerinde gerçekleşecektir. Akabinde İzmir Müftülüğü, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü gibi kurumların çalışanları da dahil olmak üzere şehir genelinde yaklaşık 20 bin kişiye ulaşarak bu tedavi şeklinin ve sonuçlarının gerçek kaynaklardan gerçek bir şekilde aktarılmasını sağlamayı hedefliyoruz. .

GETAT bünyesinde uygulanan tedavi prosedürlerinin ortasında hacamat-hacamat, larva, sülük, apiterapi, osteopati, ozon, proloterapi, mezoterapi, hipnoz, fitoterapi ve akupunktur gibi tedavi türleri yer almaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu