Haber

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD ve Avrupa Ülkeleri İçin Seyahat Uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, bazı Avrupa ülkelerindeki İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı eylemler ile terör örgütü bağlantılı grupların Türkiye karşıtı propaganda gösterilerinin ve protestoların artması nedeniyle Avrupa ülkeleri ve ABD’ye seyahat uyarısı verdi. ve ABD’de polis şiddeti sonrası ülkedeki ırkçı saldırılar. yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Avrupa ülkeleri için yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı hareketlerin yanı sıra terör örgütlerine bağlı grupların ülkemiz aleyhine propaganda gösterilerinde artış olduğu görülmektedir. Avrupa’daki dini hoşgörüsüzlük ve nefretin tehlikeli boyutlarını yansıtan bu gelişmeler, Avrupa’da ırkçı ve ayrımcı hareketlerin geldiği ızdıraplı düzeyi açıkça ortaya koymaktadır. Bu tür eylemlerin yaşandığı ülkelerde yaşayan veya bu ülkelere seyahat etmeyi planlayan vatandaşların tedbirli olmaları, gösterilerin ağırlaşabileceği alanlardan uzak durmaları, olası yabancı düşmanı ve ırkçı taciz ve saldırılar karşısında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmaları, Ayrıca, yerel medya ve yayın kuruluşlarını yakından takip etmeleri ve özellikle Bakanlığımız, ülkelerdeki Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımızın yapabileceği ek uyarı ve duyuruları ülkelerin güvenlik güçlerinin takip etmesinde yarar vardır. Avrupa’da yaşayan veya Avrupa ülkelerine seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde iletişim bilgileri verilen Bakanlığımız Konsolosluk Davet Merkezine başvurmaları mümkündür.

ABD için yapılan açıklama da şu şekilde:

“ABD’nin Tennessee eyaletine bağlı Memphis kentinde Tire Nichols adlı kişinin polis şiddetine maruz kaldıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından ABD genelinde protestolar yaşanıyor. Öte yandan son dönemde ABD genelinde yabancı ve ırkçı nitelikte sözlü ve fiziki saldırıların yaşandığı gözlemlendi. Protestolar uyarınca ABD’de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın dikkatli olmaları, gösterilerin yoğunlaştığı alanlardan uzak durmaları, olası yabancı düşmanı, ırkçı taciz ve saldırılar karşısında sakin davranmaları ve ABD’ye başvurmaları gerekmektedir. yerel güvenlik güçlerinin yanı sıra yerel medya ve yayın kuruluşlarını yakından takip etmeleri ve özellikle ABD güvenlik güçlerinin ve Bakanlığımızın, Washington Büyükelçiliği ve ABD Başkonsolosluklarının yapacakları ek uyarı ve duyuruları takip etmelerinde yarar vardır. ABD’de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın, gerekirse iletişim bilgileri verilen Bakanlığımıza bağlı Konsolosluk Davet Merkezine başvurmaları mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu