Haber

EGE-PAL Akaryakıt Kaçakçılığının Önlenmesinde Desteğini Sürdürüyor

Ege Üniversitesi’nin akredite laboratuvarları arasında yer alan Fen Fakültesi Akaryakıt/Yağ Analiz Laboratuvarı (EGE-PAL), gerçekleştirdiği değerli analizlerle hem kamu kurumlarına hem de özel sektöre hizmet vermektedir. Laboratuvarda; Taşımacılık ve ısınma amaçlı kullanılan akaryakıtların analizleri yapılırken aynı zamanda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standartlarına uygunluğu da denetleniyor. Laboratuvarda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi açısından kritik öneme sahip analizler de yapılıyor.

“Laboratuvarımız Ege Bölgesi’ndeki tek laboratuvarımız”

EGE-PAL bünyesinde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Laboratuvar Müdürü Prof. analizlerimizde uluslararası yöntemleri kullanarak teknoloji cihazlarını kullanıyoruz. Laboratuvarımızın çalışma prensiplerinde müşteri memnuniyetini en önemli yerde tutuyoruz. Analizlerimizi mümkün olan en hızlı, güvenilir ve TSE standartlarına uygun olarak gerçekleştiriyoruz. Laboratuvarımız ülkemizdeki üniversiteler arasında Elektrik Petrol Piyasası (EPDK) ile çalışan iki laboratuvardan biri olup, tam akredite olup akaryakıt kaçakçılığının önlenmesinde önemli bir yere sahip olup, Ege Bölgesi’nde bu özelliğe sahip tek laboratuvardır. Bu özellikler. Laboratuvarımız EPDK işbirliğiyle; Bu kapsamda akaryakıtın petrol piyasasına yasal olarak girip girmediğinin tespiti, yasa dışı ve standart dışı ürünlerin satışının önlenmesi amacıyla kullanılan marker analizi TÜBİTAK ile ortak çalışma sonucunda gerçekleştiriliyor. Laboratuvarımızda yapılan analizlerde; “Uluslararası geçerliliği olan sistemler kullanılıyor” dedi.

“Laboratuvarda kullanılan cihazlar güncel”

Prof. Dr. Aksuner, “EGE-PAL Laboratuvarı; TÜRKAK tarafından ilk akreditasyonunu 2010 yılında almıştır. Günümüze kadar gerekli kuralları karşılayarak akreditasyonunu başarıyla sürdürmektedir. EGE-PAL laboratuvarında yapılan analizlerde uluslararası geçerliliği olan yöntemler kullanılmaktadır. Laboratuvarda çalışan işçimiz; ‘TS/EN ISO17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar’ standartlarını karşılayan yetkin kişilerden oluşur. Bu yetkinliğimizi her zaman eğitimlerle sürdürüyoruz. “Ayrıca laboratuvarımızda kullanılan cihazlar son teknolojiye sahiptir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu