Haber

İtalya’da OHAL ilan edildi

İtalya’da hükümet, son zamanlarda Akdeniz’de şiddetlenen sistematik olmayan göç akışı nedeniyle olağanüstü hal ilan etti. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, olağanüstü halin 6 ay süreceği ve göç akımından ilk etapta etkilenen güneydeki bölgelere 5.4 milyon euro sağlanacağı kaydedildi.

ANSA haber ajansı da dünkü kabine toplantısının ardından açıklanan olağanüstü hal kapsamında göçmenler için yeni kabul merkezleri inşa edilmesinin planlandığını bildirdi.

Bir hükümet kaynağı Reuters haber ajansına, olağanüstü halin İtalya’da kalmasına izin verilmeyenlerin daha hızlı geri gönderilmesine izin vereceğini söyledi.

4 günde 2 bin kişi geldi

Ajans, Cuma ve Pazartesi günleri de dahil olmak üzere Paskalya döneminde dört gün içinde aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu 2 bin göçmenin tekneyle Lampedusa adasına ulaştığını bildirdi.

Lampedusa’daki 400 kişilik kabul merkezinde şu anda 1.800’den fazla göçmenin barındığı bildiriliyor. Tunus’un kuzey kıyısındaki Şafakes kentine 190 kilometre uzaklıkta bulunan Lampedusa, Kuzey Afrika’dan gelen mülteci akınına sahne oluyor.

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre bu yıl İtalya’ya gelen sığınmacı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 4 kat artarak 28 bini geçti.

dpa,rtr/BK,JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu