Haber

İzmir’de grevin 2. günü: Otobüs durakları dolu, trafik felç oldu

İzmir’de grevin 2. günü: Otobüs durakları dolu, trafik felç oldu

İzmir’de duraklarda ve trafikte grev yoğunluğu

İzmir’de metro ve tramvay işçilerinin grevinde 2. gün

İZMİR İzmir’de metro ve tramvay işçilerinin başlattığı grevin ikinci gününde otobüs duraklarında yoğunluk yaşanırken, şehrin ana arterlerinde trafik durma noktasına geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin patronları sendikası olan Sosyal Demokrat Kamu Sahipleri Sendikası bünyesinde gerçekleştirilen TİS görüşmelerinde, İzmir Metro A.Ş. İzBB ile metro ve tramvayda örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası ile 625 çalışanı ilgilendiren 11 maddede uzlaşma sağlanamadı ve dün itibarıyla çalışanlar greve gitti. . Bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZULAŞ otobüsleri ile İZDENİZ gemilerinin mevcut sefer sayısını ve sıklığını artırdı.

Otobüs duraklarında uzun kuyruklar oluştu

Grevin ikinci gününde sabah işe gitmek için yollara düşen İzmirliler, otobüs duraklarında uzun kuyruklar oluşturdu. Şehrin en değerli otobüs duraklarından biri olan Konak’ta özellikle Bahri Baba Otobüs Durakları’nda insan akını yaşandı. Dakikalarca bineceği otobüs için sırada beklediğini belirten ve grevle ilgili niyetini dile getiren Bayram Ali Develi, “Verdikleri para yetiyor. Ne yapıyorlar, 40 bin istiyorlar. lira, tramvayla geliyorlar, tramvayla gidiyorlar.” Grev hakkını sonuna kadar desteklediğini belirten Musa Özbey, duraklardaki insan yoğunluğundan da bahsetti. Grev nedeniyle vatandaşlar olarak zor durumda kaldıklarını kaydeden Türkan Urtekin, “Vatandaşlar işe gitmek için buradaki duraklarda saatlerce bekliyor. Zor durumda kaldık, otobüs bizsiz gitti. artık mağduruz.”

Trafik durma noktasına geldi

Toplu ulaşım araçlarını kullanmak isteyen vatandaşların yanı sıra bazı vatandaşlar da metro ve tramvayın çalışmaması nedeniyle özel araçlarıyla trafiğe çıktı. Hem İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin grev nedeniyle ek otobüs seferleri oluşturması hem de bazı vatandaşların özel araçlarıyla yollara çıkması trafiği durma noktasına getirdi. Şehrin en işlek caddelerinden biri olan Mustafa Kemal Kıyı Bulvarı’ndaki trafik yoğunluğu nedeniyle sürücüler ve yolcu konumundaki vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Soyer: “25 bin teklif ettik, 39 bin istediler”

Greve ilişkin dün yazılı açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Teklifimiz şu ki en yüksek net ücret 25 bin 009 TL, en düşük net ücret 22 bin 105 TL. En yüksek net ücret 25 bin 009 TL. 12 bin 157’den 157’ye teklifimiz ile teklif ettiğimiz artış oranı .

kecioren-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu