Haber

Kadıköy Belediye Başkanı’ndan scooter açıklaması: Bugün yarın toplarız

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, ilçede yaygın olarak kullanılan scooterlar için ön başvuru bilgilendirme toplantısı düzenledi. Odabaşı, “Yaya hakkı öncelikli bir haktır. Bugün ve yarın kaldırımları işgal eden tüm scooterları topluyoruz göreceksiniz, söz söylenmeyecek.”

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı yaptığı açıklamada, “Bizim derdimiz Kadıköy’de herhangi bir ulaşım aracını yasaklamak değil, düzene sokmak. Gün geçmiyor bu scooter’lar bir vatandaşı çarparak yaralamıyor. Tekerlekli sandalye” ya da bebek arabası kaldırımlara yanlış park edildiği için geçemiyor.” Kadıköy’de yayaların kaldırımda rahat yürüyebilmesi için her türlü tedbiri almak. Yaya hakkı öncelikli bir haktır. Bugün ve yarın kaldırımları işgal eden tüm scooterları topladığımızı göreceksiniz, söz olmayacak. Depoya koyacağız, sahibi gelip başvuracak, size mevzuat gereği ceza keseceğiz ve topladığımızı size vereceğiz. Kabahatler Kanunu’na göre ceza vereceğiz” dedi.

SAYISINI, KULLANIM ŞEKLİNİ, NEREYE PARK YAKALANACAĞINI BELİRLEMEZ AMA SORUNLARLA MÜCADELE EDERİZ

Yayaların haklarını ön planda tuttuklarına işaret eden Odabaşı, “Bizim derdimiz Kadıköy’de ulaşımın yasaklanması değil, düzenlenmesi. Bizim de yasaklama yetkimiz yok. Scooterlar artık kullanılmaya başlandı. tüm dünyada yeni bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor.Mutlaka bir süre sonra bir mevzuat çıktı.Bu yönetmeliğe göre ilçe belediyelerinin yönetmelik gereği scooterlara müdahale etme şansı yok.Sayısını biz belirlemiyoruz, kullanım formu nereye park edecekler ama scooterların yarattığı bütün sorunlarla biz uğraşıyoruz. Gün geçmiyor. “Bu scooterlar çarparak vatandaşa zarar vermesin. Kaldırımlara yanlış park edildikleri için tekerlekli sandalye veya bebek arabası geçemiyor. Bizim derdimiz kaldırımda yayaların haklarını korumak” dedi.

“REKLAM PANOLARINA DA MÜDAHALE OLACAĞIZ”

Yayaların kaldırımda rahat yürüyebilmesi için kaldırımları genişlettiklerini belirten Odabaşı, şöyle konuştu:

“Göreve geldiğimden beri 4 yılda 50 kilometre kaldırım yaptık. Buradaki amacımız 2 bebek arabası veya bebek arabasının yan yana geçmesini sağlamak. Kaldırımdaki tüm işgalleri kurallara uygun şekilde sınırlandırma kararı aldık. Scooter kaldırım işgallerindeki araçlardan sadece biri. Billboardlara da müdahale edeceğiz. Kaldırım işgalleri var. Masa ve sandalyelerde, kural ihlali olan her yerde toplayacağız. Motokuryeler kaldırımdan çıkar veya kaldırıma park ederse müdahale ederiz.”

YAYA HAKKI ÖNCELİKLİ BİR HAKTIR

Kaldırımı işgal eden her araca el konulacağını vurgulayan Odabaşı, “Bizim derdimiz Kadıköy’de yayaların kaldırımda rahat yürüyebilmesi için her türlü tedbiri almak. Yaya hakkı öncelikli bir haktır. Yönetmelik denetim yetkisini araçlara veriyor. Emniyet ve Jandarma Genel Müdürlüğü.Ancak Zabıta Kanununun 6 ncı maddesinden “Kaldırım gibi umuma açık yerlerde pınarların geçişinde herhangi bir pürüz varsa kaynak olarak giderme yetkimiz var. Bu maddeyi uygulayarak yayaların geçişine engel olan scooter veya diğer tüm araçları toplayacağız. .

“ÇÖZÜMÜNÜ BİLİYORUZ, YETKİSİ BİZE VERİN”

Odabaşı, “İnsanların kendi scooter’larını bizzat kullanmasına sözümüz yok” diyen Odabaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Elektrikli scooter kiralayan firmaların çok kolay bir yazılımla engellemesi mümkünken kat kat daha yüksek. Yönetmelikte belirtilen sayıdan fazla denetimsiz.Biz seneler önce scooterların nereye park edileceğine dair bir meclis kararı almıştık.Bağdat Caddesinde scooterların nereye park edileceğini İBB belirledi.Yasak yönetim olarak biliyoruz ki tartışma,tahlil yok. , ama şimdi mecburuz Kabahatler Kanununa göre para cezası uygulayacağız sayıların düşürülmesi için uyarı gönderdik Ulaşabildiğimiz kanallardan firmalara ulaştık Kadıköy’de 250 scooterımız var diyorlar görüyoruz. Sahadaki gözlemlerimizle bu mümkün değil. Sorunu biz yaşıyoruz, analizi biliyoruz, bize yetki vermeleri gerekiyor.”

YASAKLANMIŞ BİR AKILIMIZ YOK

Yasaklayıcı bir zihniyete sahip olmadıklarının altını çizen Odabaşı, “Gelecekte elektrikli scooterların tüm dünyada kullanılabileceğini biliyoruz. Ancak belli kurallar çerçevesinde disipline etmek gerekiyor. Kiminle çalışırsak çalışmaya hazırız. bu disiplini sağlayın.Bebek ve engelli araçlarının kaldırımdan geçişine yayaların engel olmasına izin vermeyeceğiz.Başımın çarptığı yere park edin.Verecek bir şeyim yok.Firmalar yer teklifi ile gelsin,mümkünse,olursa yaya geçidine engel değil, biz göreve hazırız.Vatandaşlardan her gün şikayet alıyoruz.Her türlü görüşme ve analiz tekliflerine açığız.Bugün ve yarın kaldırımı işgal eden tüm scooterları topluyoruz göreceksiniz. Söz olmaz. 200 kişiye 1 scooter veriyor. 485 bin nüfusumuz var. 2 bin 475 scooter civarında. Geçenlerde belediye meclis üyemize darp etti, 3 gün hastanede kaldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu