Yaşam

SoloFest etkinlikleri Diyarbakır’da başladı

DİYARBAKIR –Mordem Sanat’ın bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Uluslararası SoloFest etkinlikleri, dün tarihi Deva Hamamı’nda gerçekleştirilen gösteriyle başladı.

İran, Hollanda ve Türkiye’nin birçok şehrinden 43 sanatçının katıldığı festival, 5 Kasım’a kadar devam edecek. Festivalde çağdaş dans, klasik anlatım türleri, performans sanatları, monodramalar ve çağdaş ritüel performanslar yer alacak. Festivalde panel, atölye ve oyunlardan oluşan 15 etkinlik gerçekleştirilecek.

TEK KİŞİLİK ANLATIM SANATI

Festivalin Deva Hamam’daki açılışına çok sayıda kişi katıldı. Açılış etkinliğinde sanatçılar, kayıp nesneleri ve duyguları bireysel anılarından yola çıkarak tek kişilik anlatım geleneğini kullanarak sergilediler. Kürtçe ve Türkçe olarak gerçekleştirilen anlatım performansında buğday başaklarından başörtüsüne kadar pek çok nesnenin anıları anlatıldı.

DEPREM BÖLGESİNDE ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Deprem bölgelerindeki çocukların sanata erişimini artırmayı amaçlayan festival, biletlerinden elde edilecek gelirle deprem bölgelerindeki çocuklara yönelik atölye çalışmaları ve oyun gösterimleri düzenleyecek. Mordem Sanat yöneticilerinden Barış Işık, sanatseverleri oyunları izlemeye davet ederek, etkinliklere katılamayacak ancak destek olmak isteyenlerin, bekleyen bilet başvurusu için Mordem Sanat’la iletişime geçebileceğini söyledi.

Kültür Alanı’nın desteklediği festival, 5 Kasım 2023’e kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu