Sağlık

‘Sosyal medya’ seçim dönemlerinde stres kaynağı!

İSTANBUL (İGFA) –Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, içinde bulunduğumuz seçim döneminin insan psikolojisi üzerindeki etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, Türkiye’de siyasi seçim dönemlerinin insanların duygusal ve ruhsal açıdan yoğun bir dönem yaşadıkları dönemler olduğunu belirterek sözlerine başladı ve “Seçimler, toplumdaki insanlara politikalarını gözden geçirme haklarını ifade etme fırsatı sunar. , yönetimsel tercihler ve ülke yönetimi. Dolayısıyla seçim sürecinde söz sahibi olan birey kendini ifade etme hakkı ile birlikte kendini değerli hissetme duygusunu da yaşar. söz konusu.

SEÇİM ÖNCESİ ‘HEYECAN VE İNSANLIK’ DUYGULARININ ÜZERİNDEN GEÇİRİLDİ

Türkiye’deki seçimlerde siyasi partilerin ve adayların seçim kampanyalarının oldukça ağır geçtiğine dikkati çeken Çekin, “Seçimlerde yaşanan birlik ve beraberlik dönemleri, yoğun bir dayanışma ve heyecan duygusu oluşturabileceği gibi, insanların psikolojisini de olumsuz yönde etkileyebiliyor.” Bir açıklama yaptı ve seçim zamanlarında ortaya çıkan üç dönemden bahsetti.

Çek, seçim öncesi dönemi ‘heyecan ve umutsuzluk duygularının hakim olduğu bir dönem’ olarak tanımlayarak, “Ümit doğurma potansiyeli olduğu kadar kaygı ve umutsuzluk dönemlerini de tetikleyebiliyor. Desteklediği aday ya da parti için heyecanlananların umutları olabilirken, desteklemediği aday ya da parti yüzünden hayallerinin peşinden koşamayan ve umutsuzluğa kapılan bir kesim de olabilir. sözlerini kullandı.

SEÇİM DÖNEMİ GERGİNLİĞİNDE…

Seçim döneminin stresli geçebileceğini kaydeden Çekin, “İnsanlar ülkenin geleceği ve seçim sonuçlarının hayatlarını nasıl etkileyeceği konusunda endişe duyabilir. Ayrıca adayların ve partilerin seçimlerde kullandıkları dil bazen kutuplaştırıcı ve saldırgan olabiliyor. Bu bir gerginlik ve korku hissi yaratabilir. Ancak umutsuz seçmen, gelecek kaygısı taşıdığında ciddi kaygılar yaşayabilir. Aday ve partilerin beklentilerinin altında performans göstermesi ya da seçim sonuçlarının seçmenin istediği hedeflerin altında kalması seçmende moral bozukluğuna yol açabilmektedir. şeklinde konuştu.

RUH SAĞLIĞI İÇİN BİLİNÇLİ MEDYA KULLANIMI ÖNEMLİ

Seçim dönemlerinin siyasilerin tartışmaları, vaatlerini içeren kampanya süreçleri ve geleceğe dair belirsizlikler nedeniyle stresli bir dönem olabileceğine işaret eden Çekin, bu süreçte bireylerin kendi ruh sağlıklarını korumak için bazı önlemler alabileceğini söyledi.

Çekin, bu önlemleri şöyle sıraladı:

“Haberleri takip etmek özellikle değerli olsa da, sürekli olarak siyasi haberlere maruz kalmak kaygı ve gerginliği artırabilir. ‘Bilinçli medya kullanımı’, yani haberleri belli bir zamanda izlemek, güvenli bilgi edinmeye özen göstermek, yanıltıcı veya duygusal içeriklerden kaçınmak değerli bir yere sahiptir. Bu yöntem aynı zamanda haber içeriklerinde daha farklı görüşleri değerlendirip analiz edebilme ve eleştirel görüş kullanabilme bilişsel esnekliğimiz açısından da faydalı olacaktır. Bu sayede birey, farklı görüşlere sahip bireylerle olan bağlarında daha istikrarlı bir ortam oluşturabilir. Empati kurabilmenin de burada değerli bir yeri var. Bu şekilde ihtiyatlı bir bağlantı kurulur.”

SOSYAL MEDYA GERİLİM KAYNAĞI OLABİLİR

Sosyal medyanın seçim başında hızlı ve geniş bir bilgi koruması sağlasa da bir gerginlik kaynağı da olabildiğinin altını çizen Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin sözlerini şöyle tamamladı:

“Karşı-politik içeriğe sürekli maruz kalmak endişe ve öfkeye neden olabilir. Medya ve sosyal medya kısıtlamaları, ruhsal ve duygusal dengenin korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kişinin kendine ayırdığı zamanı kaliteli bir düzen içerisinde artırması ruh sağlığının korunması açısından önemlidir. Spor yapmak, doğa yürüyüşü yapmak, hobilerle uğraşmak gibi aktiviteler kişiye bu açıdan destek olacaktır.”

islahiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu