Haber

Bursa atıksu arıtmada zirvede

BURSA (İGFA) –Bursa Büyükşehir Belediyesi, bir yandan yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremde büyük zarar gören Hatay’ın toparlanması için çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da Bursa’daki yatırım ve projelerini sürdürüyor. ipucu vermeden.

İçme suyundaki kayıp ve kaçak oranını yüzde 20 seviyelerine indirerek bu konuda Türkiye’de lider konumda olan Büyükşehir Belediyesi, atıksuların arıtılması ve geri kazanımı için arıtma tesisi sayısını her geçen gün artırıyor. Son olarak Karacabey’de yıllardır beklenen Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Karacabey ilçesindeki İstanbul Boğazı, Bayramdere ve Kurşunlu yerleşimlerine hizmet verecek olan tesis, günlük 4 bin 400 metreküp kapasiteye sahip olacak. AB standartlarında ileri biyolojik kentsel arıtma prosesine uygun olarak hizmet verecek tesiste arıtılan su ultraviyole dezenfeksiyondan sonra Marmara Denizi’ne deşarj edilecek. Tesisin finansmanının tamamı İller Bankası Genel Müdürlüğü aracılığıyla Avrupa Yatırım Bankası’ndan temin edilmiştir.

Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, törende yaptığı konuşmasına deprem bölgesinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Acının ve afetin çok büyük olduğunu belirten Önder Aktaş, vakit kaybetmeden başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri ile birlikte bölgede harekete geçtiklerini söyledi. Tüm grupların hayatı normale döndürmeye çalıştığını belirten Önder Aktaş, bazı departmanların yanlış algı oluşturmaya çalışmasına rağmen son bir haftadır bölge insanının yüzünün gülmeye başladığını söyledi. Bunun yanı sıra Bursa’daki çalışmaları ipucu vermeden yürüttüklerini belirten Lider Aktaş, “BUSKİ olarak haklı bir gururumuz var. Kayıp ve kaçak su ile mücadelede Türkiye’nin ilk ili seçildik. Düşünülen sürece rağmen ayağımız gazda. Eserleri tek tek hayata geçiriyoruz. İklim değişikliği ve küresel ısınma, Türkiye’nin ve hatta dünyanın konuştuğu bir iddia. 2019 yılında son 30 yılın en kurak sezonunu yaşadık. Kimseyi susuz bırakmadık. Ama tasarruf hayatımızın her anında olmalı. Ama bunları söylediğimizde birileri dedikodu ve algı peşinde koşmaya devam ediyor. Yerel yöneticiler olarak bizim işimiz çalışmak. Bir çivi daha çakmak için gece gündüz çalışıyoruz. Bazı insanların onlarla hiçbir sorunu yok” dedi.

ÇAĞDAŞ, PERFORMANS TARAFINDANDIR

Yeraltı yatırımlarının vatandaşlar tarafından pek görülmediğini ancak oldukça maliyetli yatırımlar olduğunu hatırlatan Lider Aktaş, tesisin temelinin bölgenin maliyetini artıracağını belirtti. En kısa sürede nezih ve temiz bir ortamda bölgeyi güzelliklerle buluşturacaklarını belirten Lider Aktaş, “16 adet atıksu arıtma tesisi, 51 adet paket atıksu arıtma tesisi, 63 adet doğal atıksu arıtma tesisi, 108 adet terfi merkezi ve 1 adet çamur ile yakma tesisi, bunun yüzde 93’ünü kapsayacak şekilde atıksu arıtma sağlıyoruz. 2022 yılında toplam 129 milyon 587 bin 847 metreküp atıksu arıtıldı. Daha yapacaklarımız var. 2028 yılına kadar 10 adet atıksu arıtma tesisinin kapasite artırımı ve revizyonu ile birlikte 7 adet gelişmiş atıksu arıtma tesisi üretimini gerçekleştireceğiz.Bu sayede şehrin atıksularının yüzde 100’ü arıtılmış olacak.Ayrıca laboratuvarlarımız Modern sistemler ve en son teknoloji ile donatılmış, uluslararası geçerliliği olan birçok belgeye sahip olan 299 parametre ile su ve kanalizasyon yönetiminin başıyız. t Laboratuvarlarda akredite olduk. Böylece daha saf, daha yaşanır, daha çağdaş, daha modern oluyor. Çağdaşız, çağdaşız demek çağdaş olmak demek değildir. Eyleme geçirilmesi gerekiyor. Tesisimiz şimdiden ilimize, Karacabey’e ve bölgemize hayırlı olsun” dedi.

YATIRIM YAPILIYOR

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da yüzyılın felaketi olan depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi. Bursa Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bölgede üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirten Özkan, yerelde hizmet yağmurunun devam ettiğini söyledi. Yıllardır beklenen hizmetlerin birer birer gerçekleştiğini anlatan Özkan, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş ve ekip arkadaşlarına çalışmalarından dolayı Karacabeyliler adına teşekkür ediyorum. Bu arıtma tesisi bile tek başına bir ilçe belediyesinin 20 yıllık yatırım bütçesiyle gerçekleştirilemeyecek kadar büyük bir yatırım. Büyükşehir Belediyesi tarafından Karacabey’e yatırımlar yağıyor. Gelecek nesillere yatırım yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Karacabey’in 100 yıllık altyapı sorununu çözüyoruz. Temeli atılan bu tesis, ilçede yapılan altyapı yatırımlarını taçlandıracak. Tesisimiz hayırlı olsun” dedi.

Bölge muhtarları adına konuşan Bayramdere Mahalle Muhtarı Nihat Altın, yatırım için Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ ve Karacabey Belediyesi’ne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından yapılan dualarla tesisin ilk harcı döküldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu